Reklama

Trzej Królowie w Otwocku. Barwne jasełka na ulicach miasta

To będzie kolorowe i pełne emocji wydarzenie stworzone m.in. przez mieszkańców. Szczegóły poniżej!
Orszak Trzech Króli w Otwocku w 2024 roku.

Autor: Cezary Pękul

Tradycja orszaków sięga 1866 roku, kiedy to po raz pierwszy zorganizowano je w hiszpańskim mieście Alcoy. Od tego czasu orszaki stały się popularne w wielu krajach, także w Polsce. Orszaki były organizowane m.in. w Otwocku, gminach: Celestynów, Wiązowna, Kołbiel, Sobienie Jeziory. 

Orszak w Otwocku

W tym roku w Otwocku odbędzie się kolejna edycja widowiskowego Orszaku Trzech Króli, który przejdzie ulicami miasta. – Orszak Trzech Króli to inicjatywa, w którą angażują się rodziny, szkoły, wspólnoty, nauczyciele, sąsiedzi oraz wszyscy mieszkańcy! – podkreślają organizatorzy wydarzenia. Mędrcy ze Wschodu, czyli Trzej Królowie ze swoimi świtami, rycerzami, wojownikami i dwórkami, wyruszą ulicami Otwocka za Betlejemską Gwiazdą, by oddać pokłon Dzieciątku Jezus.

Uliczne jasełka odbędą się w poniedziałek, 6 stycznia, w Święto Trzech Króli. Orszak wyruszy o godzinie 13:30 z placu przy teatrze, przy ul. Armii Krajowej w Otwocku. Pochód przejdzie głównymi ulicami miasta, a jego finał zaplanowano w parku miejskim przy ul. Filipowicza, gdzie zostaną przedstawione ostatnie sceny. Organizatorzy serdecznie zapraszają mieszkańców do udziału w tym barwnym wydarzeniu. 

Organizatorzy Orszaku Trzech Króli: mieszkańcy Otwocka, Miejski Ośrodek Kultury, Turystyki i Sportu w Otwocku, Urząd Miasta Otwock.

Co to za święto?

Święto Trzech Króli, znane również jako Objawienie Pańskie, obchodzone jest 6 stycznia i należy do najstarszych świąt chrześcijańskich. Upamiętnia wydarzenie opisane w Ewangelii według św. Mateusza, gdy trzej mędrcy ze Wschodu (tradycyjnie nazywani Kacprem, Melchiorem i Baltazarem) przybyli do Betlejem, by oddać pokłon nowo narodzonemu Jezusowi i wręczyć mu dary: złoto, kadzidło i mirrę.

Święto to ma szczególne znaczenie symboliczne – trzej królowie reprezentują różne narody i kontynenty, co podkreśla uniwersalny wymiar narodzin Chrystusa. Złoto jest symbolem królewskiej godności Jezusa, kadzidło oznacza jego boskość, a mirra zapowiada jego cierpienie i śmierć.

W wielu krajach, w tym w Polsce, Trzech Króli jest dniem wolnym od pracy i wiąże się z różnorodnymi tradycjami. Organizowane są barwne orszaki Trzech Króli, w których biorą udział mieszkańcy miast i wsi, odtwarzając wędrówkę mędrców. W kościołach podczas nabożeństw święci się kredę, którą wierni zapisują litery "K+M+B" (lub "C+M+B") oraz datę na drzwiach swoich domów – gest ten ma wyrażać prośbę o Boże błogosławieństwo dla mieszkańców. Święto Trzech Króli kończy okres Bożego Narodzenia i wprowadza w czas karnawału.

Orszak Trzech Króli 2024
Orszak Trzech Króli 2024
Orszak Trzech Króli 2024
Orszak Trzech Króli 2024
Orszak Trzech Króli 2024
Orszak Trzech Króli 2024
Orszak Trzech Króli 2024
Orszak Trzech Króli 2024
Orszak Trzech Króli 2024
Orszak Trzech Króli 2024
Orszak Trzech Króli 2024

 

 

Czytaj także:

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Przegląd Regionalny. MIKAWAS Sp. z o.o. z siedzibą w Piasecznie przy ul. Jana Pawła II 29A, jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Link do Polityki prywatności: LINK

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama