Tradycja orszaków sięga 1866 roku, kiedy to po raz pierwszy zorganizowano je w hiszpańskim mieście Alcoy. Od tego czasu orszaki stały się popularne w wielu krajach, także w Polsce. Orszaki były organizowane m.in. w Otwocku, gminach: Celestynów, Wiązowna, Kołbiel, Sobienie Jeziory.
Orszak w Otwocku
W tym roku w Otwocku odbędzie się kolejna edycja widowiskowego Orszaku Trzech Króli, który przejdzie ulicami miasta. – Orszak Trzech Króli to inicjatywa, w którą angażują się rodziny, szkoły, wspólnoty, nauczyciele, sąsiedzi oraz wszyscy mieszkańcy! – podkreślają organizatorzy wydarzenia. Mędrcy ze Wschodu, czyli Trzej Królowie ze swoimi świtami, rycerzami, wojownikami i dwórkami, wyruszą ulicami Otwocka za Betlejemską Gwiazdą, by oddać pokłon Dzieciątku Jezus.
Uliczne jasełka odbędą się w poniedziałek, 6 stycznia, w Święto Trzech Króli. Orszak wyruszy o godzinie 13:30 z placu przy teatrze, przy ul. Armii Krajowej w Otwocku. Pochód przejdzie głównymi ulicami miasta, a jego finał zaplanowano w parku miejskim przy ul. Filipowicza, gdzie zostaną przedstawione ostatnie sceny. Organizatorzy serdecznie zapraszają mieszkańców do udziału w tym barwnym wydarzeniu.
Organizatorzy Orszaku Trzech Króli: mieszkańcy Otwocka, Miejski Ośrodek Kultury, Turystyki i Sportu w Otwocku, Urząd Miasta Otwock.
Co to za święto?
Święto Trzech Króli, znane również jako Objawienie Pańskie, obchodzone jest 6 stycznia i należy do najstarszych świąt chrześcijańskich. Upamiętnia wydarzenie opisane w Ewangelii według św. Mateusza, gdy trzej mędrcy ze Wschodu (tradycyjnie nazywani Kacprem, Melchiorem i Baltazarem) przybyli do Betlejem, by oddać pokłon nowo narodzonemu Jezusowi i wręczyć mu dary: złoto, kadzidło i mirrę.
Święto to ma szczególne znaczenie symboliczne – trzej królowie reprezentują różne narody i kontynenty, co podkreśla uniwersalny wymiar narodzin Chrystusa. Złoto jest symbolem królewskiej godności Jezusa, kadzidło oznacza jego boskość, a mirra zapowiada jego cierpienie i śmierć.
W wielu krajach, w tym w Polsce, Trzech Króli jest dniem wolnym od pracy i wiąże się z różnorodnymi tradycjami. Organizowane są barwne orszaki Trzech Króli, w których biorą udział mieszkańcy miast i wsi, odtwarzając wędrówkę mędrców. W kościołach podczas nabożeństw święci się kredę, którą wierni zapisują litery "K+M+B" (lub "C+M+B") oraz datę na drzwiach swoich domów – gest ten ma wyrażać prośbę o Boże błogosławieństwo dla mieszkańców. Święto Trzech Króli kończy okres Bożego Narodzenia i wprowadza w czas karnawału.
Czytaj także:
Napisz komentarz
Komentarze