Przeczytaj!
Reklama

„Moim zadaniem jest równoważenie działań z różnych dziedzin” – plany na 2025 rok starosty Tomasza Laskusa

Ten rok w powiecie otwockim będzie obfitował w inwestycje, ale nie tylko! Co nasz czeka? O to pytamy Starostę Powiatu Otwockiego Tomasza Laskusa.

Źródło: Facebook Tomasza Laskusa

Plany inwestycyjne powiatu na ten rok są rozległe. Świadczy o tym budżet, który na nie przeznaczono. Kwota ta pozwoli na wiele działań, na czym skorzystają gminy.

– Nie sposób wymienić wszystkich zaplanowanych na ten rok inwestycji w jednym artykule – ich skala jest naprawdę duża. Ale z pewnością rok 2025 będzie wyjątkowy dla naszego powiatu, ponieważ planowany budżet inwestycyjny osiągnął rekordową wartość niemal 88 milionów złotych. Dla porównania, w ubiegłym roku na inwestycje powiat przeznaczył około 53 milionów złotych, z czego 19 milionów pochodziło z własnych środków, a 8,7 miliona złotych z kredytów. Resztę stanowiły zewnętrzne dotacje, a wkład gmin w realizowane na ich terenie projekty wyniósł jedynie 1,3 miliona złotych. W tym roku proporcje uległy diametralnej zmianie. Zaplanowaliśmy 32 miliony złotych z własnych środków, rezygnując z zaciągania kredytów, a wkład gmin wzrósł aż do 7,4 miliona złotych. Taki imponujący wzrost współfinansowania przez lokalne samorządy to dowód na zacieśniającą się współpracę. Jest ona dla mnie kluczowa, o czym mówiłem w swoim przemówieniu inauguracyjnym – kooperacja między powiatem a gminami to fundament skutecznego działania na rzecz mieszkańców – powiedział Tomasz Laskus.

Na co przeznaczone zostaną te pieniądze? Priorytetem są drogi, ale nie tylko one będą zmieniały swoje oblicze w tym roku. 

– Największą część budżetu przeznaczyliśmy na rozwój infrastruktury drogowej, która jest jednym z naszych priorytetów. W ramach tych środków wykonamy również wiele ważnych planów, jak np. przygotowanie dokumentacji projektowej ul. Świderskiej i Warszawskiej w Karczewie. Ten projekt o wartości 0,5 mln zł, którego połowę pokryje gmina, będzie miał kluczowe znaczenie dla poprawy infrastruktury komunikacyjnej w tej części powiatu – zapowiada starosta.

Jak powiedział Tomasz Laskus – realizowane będą także ważne projekty w obszarze edukacji, ochrony zdrowia oraz pomocy społecznej. Modernizacja szkół, rozwój zaplecza medycznego czy wsparcie infrastruktury społecznej to kolejne przykłady działań, które mają wpłynąć na jakość życia mieszkańców powiatu.

Wyzwania

Tak ambitne plany niosą ze sobą również wyzwania. Które z planowanych inwestycji i działań będą wymagały najwięcej uwagi? 

– Największym wyzwaniem w tym roku będzie z pewnością zarządzanie ambitnymi planami inwestycyjnymi i wieloma projektami realizowanymi jednocześnie. Wśród nich szczególnie wymagające okażą się projekty, które łączą dużą skalę finansową z koniecznością ścisłej koordynacji z partnerami, takimi jak gminy. Jednym z kluczowych wyzwań będzie kontynuacja budowy domu pomocy społecznej „Wrzos”, który jest jednym z największych projektów powiatu, realizowanym z budżetem niemal 18,5 milionów złotych. Wyzwania związane z tym przedsięwzięciem wynikają z opóźnień przy realizacji pierwszego etapu inwestycji, co stawia przed nami konieczność szczególnej mobilizacji, aby drugi etap został wykonany w terminie. Projekt ten jest niezwykle istotny dla rozwoju infrastruktury społecznej powiatu, dlatego jego realizacja pozostaje jednym z naszych priorytetów. Ważna będzie również kontynuacja pozytywnych zmian, które nowa prezes rozpoczęła w naszym szpitalu powiatowym. Zależy nam na utrzymaniu aktualnego tempa poprawy jakości świadczonych tam usług – podkreśla starosta Tomasz Laskus.

Wyczekiwane inwestycje

Zapytaliśmy również starostę o to, na które z inwestycji czeka najbardziej. Na pierwszy plan wysuwa się zakończenie prac na ul. Kołłątaja. Jak podkreśla Tomasz Laskus - jest to kluczowa droga powiatowa o największym natężeniu ruchu, więc jej modernizacja będzie miała ogromne znaczenie dla mieszkańców. 

– W sferze inwestycji dużą wagę przywiązuję również do projektów związanych z rewitalizacją ważnych obiektów, takich jak kościół w Karczewie – to nie tylko miejsce kultu, ale także istotny element naszego dziedzictwa – poinformował nas Tomasz Laskus.

Kulturalny powiat

Jednak działania powiatu nie ograniczają się jedynie do inwestycji. Starostwo organizuje też wydarzenia, a Tomasz Laskus pojawia się również na gminnych okolicznościach i spotkaniach. Kalendarz kulturalny na ten rok powoli się zapełnia, a cykliczne imprezy na pewno powrócą. Na które z nich starosta czeka najbardziej?

– Jeśli chodzi o wydarzenia kulturalno-społeczne, z radością czekam na Powiatowy Festiwal Kultury, który jest okazją do integracji mieszkańców i promocji lokalnych talentów. To święto pokazuje, jak bogata i różnorodna jest nasza społeczność. Mam również nadzieję, że inne wydarzenia, wspierane przez nas, a organizowane przez fundacje i stowarzyszenia, przyciągną wielu uczestników i przyczynią się do wzmacniania więzi społecznych – podkreśla Tomasz Laskus.

Szeroki zakres działań

Inwestycje, edukacja, a może kultura – które z tych działań są według starosty najważniejsze w tym roku?

– Powiat zajmuje się szerokim spektrum działań – od ochrony zdrowia i edukacji, przez kulturę, aż po inwestycje drogowe – więc trudno wskazać jednoznacznie najważniejszy obszar. Wszystkie te działania są kluczowe, choć dla różnych grup mieszkańców mają one różną wagę. Dla osób borykających się z problemami zdrowotnymi priorytetem będzie nasz szpital powiatowy, w którym następują ważne zmiany. Natomiast dla rodziców i uczniów kluczowe są inwestycje w szkoły, szczególnie w infrastrukturę i jakość kształcenia w naszych liceach. Nie mniej istotne są inwestycje w infrastrukturę drogową – poprawa stanu dróg to nie tylko kwestia wygody, ale i bezpieczeństwa. Moim zadaniem jako starosty jest równoważenie tych działań, by każda z dziedzin mogła się rozwijać i odpowiadać na potrzeby mieszkańców – wyjaśnia Starosta Powiatu Otwockiego.

Starosta prywatnie

Początek roku to czas wyznaczania sobie celów i postanowień, nie tylko tych związanych z pracą.

– Ostatnio natknąłem się na wyniki badania, z którego wynikało, że prawie 80% osób, które wyznaczą sobie noworoczne postanowienia, porzuci je do 19 stycznia. Właściwie już zbliżamy się do tego terminu, więc bezlitosna statystyka nie pozostawia mi zbyt dużych szans na sukces. (uśmiech) Po tych kilku naprawdę intensywnych miesiącach w nowej pracy wiem już, że najważniejszym postanowieniem dotyczącym życia prywatnego jest to, żeby je w ogóle mieć! Przy tak wielu odpowiedzialnych obowiązkach pogodzenie wymagań zawodowych z potrzebami życia prywatnego w skończonym czasie 24-godzinnej doby jest bardzo trudne. Będę próbował, chociaż obawiam się, że najgorzej na tej próbie wyjdzie… sen! – podsumował Tomasz Laskus.

Czytaj także:
Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Przegląd Regionalny. MIKAWAS Sp. z o.o. z siedzibą w Piasecznie przy ul. Jana Pawła II 29A, jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Link do Polityki prywatności: LINK

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama