Reklama

Otwock nie rezygnuje z geotermii? Kiedy wieża wiertnicza znów zacznie drążyć? [FOTO]

Jakie są przyczyny opóźnień w wydobyciu wód geotermalnych w Otwocku? Kiedy na plac wróci wieża wiertnicza?
Otwock nie rezygnuje z geotermii? Kiedy wieża wiertnicza znów zacznie drążyć? [FOTO]
Zabezpieczone ujęcie pierwszego odwiertu.

Autor: Agnieszka Jaskulska

Pierwsze prace geotermalne rozpoczęły się jesienią 2023 roku na terenie dawnego parkingu, znajdującego się na rogu ul. Andriollego i ul. Pułaskiego, w sąsiedztwie parku miejskiego oraz Szkoły Podstawowej nr 12. Wieża wiertnicza wydrążyła pierwszy odwiert geotermalny na głębokość około 1,65 km. Potem zdemontowano wieżę i przez wiele miesięcy nic się tam nie działo. Wiele osób zaczęło podejrzewać, że miasto zrezygnowało z ambitnych planów wydobywania gorących źródeł. Prezydent Otwocka Jarosław Margielski zapewnia, że miasto nie zrezygnowało z pomysłu wykorzystania wód geotermalnych. – Będziemy wiercić dalej! Ale już nie tak głęboko, jak za pierwszym razem. Niedługo na teren ponownie wjedzie ciężki sprzęt, który wydrąży odwiert na głębokość około 300 metrów, gdzie znajdują się słodkie wody trzeciorzędowe, czyli oligoceńskie – podkreśla prezydent Otwocka. 

Kiedy rozpocznie się wiercenie?

– Drugi odwiert rozpoznawczo-eksploatacyjny „Otwock OL-1” rozpocznie się w marcu. Będzie on służył do rozpoznania i udokumentowania zasobów wód oligoceńskich, które wykorzystamy podczas budowy pijalni wód w parku miejskim. Dzięki temu Otwock wróci do tradycji uzdrowiskowych. Woda ta posłuży również do produkcji własnej wody mineralnej – wyjaśnia prezydent Otwocka Jarosław Margielski. I tłumaczy, dlaczego prace geotermalne mają opóźnienia. – Warto wyjaśnić, że opóźnienie w rozpoczęciu drugiego odwiertu wynika z nałożonego na miasto obowiązku uzyskania decyzji środowiskowej dla tego zadania, podczas gdy dla poprzedniego odwiertu, wykonanego w tym samym miejscu, ale na głębokości ponad pięciokrotnie większej, taka decyzja nie była wymagana – zaznacza. I dodaje, że odwiert wód oligoceńskich stanowi kluczowy element dla produkcji wody mineralnej z poziomu jurajskiego, co jest warunkiem przywrócenia miastu statusu uzdrowiska dla miasta.

Co z pierwszym odwiertem?

– Jeśli chodzi o wody geotermalne, otrzymaliśmy już dokumentację hydrogeologiczną, która jednoznacznie potwierdza, że nasze złoże charakteryzuje się bardzo dobrymi parametrami pod względem wydajności i temperatury. Otwiera to przed nami szerokie możliwości wykorzystania tego źródła ciepła jako energii odnawialnej. Temperatura na wypływie wynosi 40°C – podkreśla prezydent Otwocka. – W kolejnych latach planujemy wykorzystać potencjał geotermii do celów ciepłowniczych, co w przyszłości pozwoli na niższe i stabilne ceny za ogrzewanie oraz ciepłą wodę użytkową (CWU) dla mieszkańców podłączonych do Otwockiego Zakładu Energetyki Cieplnej. Ponadto geotermalne źródło ciepła ma również służyć do ogrzewania basenu, zastępując dotychczasowe, przejściowe źródło ciepła pochodzące z kogeneracji – wyjaśnia Jarosław Margielski. I tłumaczy, że konkretne wyliczenia i szczegółowe dane będzie można poznać po opracowaniu studium wykonalności, dla którego OZEC rozpoczął już postępowanie przetargowe. – Ta dokumentacja jest niezbędna do oszacowania optymalnego rozwiązania technologicznego dla tego przedsięwzięcia, a także pozwoli określić koszt oraz moc budowanej ciepłowni kogeneracyjnej.

Pierwszy odwiert. Fot. Agnieszka Jaskulska
Tuż przed rozpoczęciem pierwszego odwiertu. Fot. Agnieszka Jaskulska
Pierwszy odwiert. Fot. Agnieszka Jaskulska
Pierwszy odwiert. Na zdjęiu prezydent Otwocka Jarosław Margielski. Fot. Agnieszka Jaskulska
Czerwony guzik i rozpoczęcie pracy wieży wiertniczej. Fot. Agnieszka Jaskulska
Pierwszy odwiert. Fot. Agnieszka Jaskulska
Wieża wiertnicza pierwszego odwiertu. Agnieszka Jaskulska
Wieża wiertnicza. Fot. Agnieszka Jaskulska
Pierwszy odwiert. Fot. Agnieszka Jaskulska
Pierwszy odwiert. Fot. Agnieszka Jaskulska
Pierwszy odwiert. Fot. Agnieszka Jaskulska
Pierwszy odwiert. Fot. Agnieszka Jaskulska
Finał prac związanych z pierwszym odwiertem. Fot. Agnieszka Jaskulska
Finał prac związanych z pierwszym odwiertem. Fot. Agnieszka Jaskulska

Czytaj także:

 

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Przegląd Regionalny. MIKAWAS Sp. z o.o. z siedzibą w Piasecznie przy ul. Jana Pawła II 29A, jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Link do Polityki prywatności: LINK

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama