Reklama

Prawie jak w Ciechocinku? Tężnie w Otwocku i Józefowie zapraszają do inhalacji

Choć Otwock i Józefów to nie Ciechocinek, oba miasta zapraszają do tężni solankowych, które oferują doskonałą okazję do relaksu i poprawy zdrowia.
Prawie jak w Ciechocinku? Tężnie w Otwocku i Józefowie zapraszają do inhalacji

Autor: Agnieszka Jaskulska

Po zimowej przerwie tężnie solankowe w Otwocku i Józefowie znów są do dyspozycji mieszkańców. Ta w Józefowie, która znajduje się w centrum miasta przy willi Frankówka przy ul. K. Wyszyńskiego, zaczęła pracować w połowie kwietnia. Z kolei tężnia, która znajduje się w parku miejskim przy ul. Filipowicza w Otwocku, właśnie została uruchomiona. 

Kiedy warto się inhalować?

Otwocki ratusz zaprasza wszystkich mieszkańców i gości do korzystania z dobrodziejstw inhalacji solankowych, które odbywają się codziennie, w godzinach 10:00–20:00 (z wyjątkiem dni deszczowych). Otwocka tężnia będzie dostępna aż do jesieni, więc warto już teraz zadbać o zdrowie i zrelaksować się w otoczeniu natury.

– Tężnia to świetny sposób na poprawę zdrowia i samopoczucia. Pod wpływem słońca i wiatru, rozpylona solanka tworzy mgiełkę pełną cennych mikroelementów takich jak jod, brom, magnez, sód, potas czy żelazo. Taki naturalny aerozol działa podobnie jak spacery nadmorskie, mające korzystny wpływ na nasz organizm – wyjaśnia otwocki urząd miasta. 

Korzyści zdrowotne inhalacji solankowych

Korzystanie z tężni solankowej, pod warunkiem braku przeciwwskazań medycznych, przynosi szereg korzyści zdrowotnych. Inhalacje solankowe pomagają w leczeniu chorób układu oddechowego, wzmacniają system odpornościowy, wspomagają leczenie nadciśnienia tętniczego i alergii, a także przyczyniają się do relaksu i regeneracji sił. Regularne sesje inhalacyjne, które powinny trwać co najmniej 30 minut, stanowią skuteczną metodę poprawy jakości życia.

Jak działa tężnia?

Tężnia w Otwocku jest zbudowana z drewnianej konstrukcji, na której ułożono gałązki tarniny. Po tych gałęziach spływa pompowana do góry solanka, która pod wpływem wiatru i słońca naturalnie odparowuje, wytwarzając aerozol bogaty w mikroelementy. Należy jednak pamiętać, że skuteczność inhalacji zależy od pogody – najlepsze efekty daje słoneczna i lekko wietrzna pogoda, natomiast deszcz zmniejsza parowanie solanki. Mimo to, nawet przy mniejszym parowaniu, proces zdrowotny wciąż zachodzi, gdy gałęzie są wilgotne.

Kto nie powinien korzystać z tężni?

Pomimo licznych korzyści zdrowotnych, z tężni solankowych powinny unikać osoby, które mają następujące problemy zdrowotne:

  • po świeżo przebytym zawale serca,
  • z chorobami nowotworowymi,
  • z ostrymi chorobami przebiegającymi z podwyższoną temperaturą ciała,
  • z niewydolnością naczyń wieńcowych serca, szczególnie pacjenci z niskim ciśnieniem krwi,
  • z nadwrażliwością na jod, brom lub inne jony zawarte w solance,
  • z nadczynnością tarczycy.
Tężnia w Józefowie. Fot. Agnieszka Jaskulska
Tężnia w Józefowie. Fot. Agnieszka Jaskulska
Tężnia w Otwocku. Fot. Agnieszka Jaskulska 
Mała tężnia znajduje się także w parku w Wiązownie (na zdjęciu). Fot. Agnieszka Jaskulska
Mała tężnia w parku w gm. Sobienie Jeziory. Fot. Agnieszka Jaskulska

Czytaj także:

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Przegląd Regionalny. MIKAWAS Sp. z o.o. z siedzibą w Piasecznie przy ul. Jana Pawła II 29A, jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Link do Polityki prywatności: LINK

Komentarze