Wydatki na energię elektryczną to nie tylko bolączka indywidualnych gospodarstw domowych, ale także przedsiębiorców i urzędów.
Samorządy oszczędzają na różne sposoby, m.in. ograniczają godziny działania oświetlenia, wdrażają systemy uruchamiające oświetlenie przy pomocy czujników ruchu lub modernizują przestarzałe oświetlenie sodowe na ledowe, które jest energooszczędne, tańsze niż tradycyjne. Ledy nie tylko zużywają mniej energii, ale też mogą świecić nawet czterokrotnie dłużej od starych „sodówek". I właśnie głównie ze względu na takie oszczędności lokalne władze coraz częściej decydują się na wymianę lub modernizację ulicznych lamp.
Samorządy coraz częściej szukają oszczędności i wymieniają uliczne oświetlenie na ledowe. Takie działania realizowane są już w Otwocku, a także gminach: Wiązowna czy Sobienie Jeziory. W ich ślady idzie także gmina Osieck.
Na początku marca osiecki samorząd ogłosił przetarg na wymianę infrastruktury oświetlenia ulicznego na energooszczędne na terenie gminy. Swoją ofertę złożyło tylko jedno przedsiębiorstwo. W poniedziałek, 3 kwietnia Karolina Zowczak wójt gminy Osieck podpisała umowę z firmą świadczącą usługi elektryczne z Osiecka. – Za pół roku lampy sodowe na terenie gminy Osieck przejdą do historii – cieszy się wójt Karolina Zowczak.
– Zakres obejmuje wymianę nieefektywnych energetycznie opraw oświetleniowych na oprawy w technologii LED, wymianę wysięgników na nowe lub zabezpieczenie istniejących i przeznaczonych do dalszej eksploatacji, wymianę szaf oświetleniowych na szafy z możliwością zdalnego monitoringu pracy systemu oświetlenia. Zainstalowanie kompensatorów mocy biernej – czytamy w dokumentacji przetargowej.
Wymiana starego oświetlenia ulicznego w gminie to koszt ponad 1,6 mln zł, z czego większość kwoty pochodzi z rządowego dofinansowania.
Napisz komentarz
Komentarze