„Blue Valley – Wiślanym Szlakiem" to inicjatywa Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie, które dążą do rozwinięcia turystyki rowerowej wzdłuż Wisły i jej dopływów (San, Wieprz, Nida).
Budowa na wałach
Projekt zakłada współpracę między Wodami Polskimi a samorządami województw podkarpackiego, lubelskiego, świętokrzyskiego i mazowieckiego w budowie asfaltowych dróg rowerowych na wałach przeciwpowodziowych rzeki Wisły oraz jej dorzeczy. Planowana jest budowa nawet 600 km nowych ścieżek rowerowych wraz z infrastrukturą Miejsc Obsługi Rowerzystów (MOR), zapewniającą odpoczynek, schronienie przed deszczem oraz informacje o lokalnych atrakcjach. Na trasie „Wiślanego Szlaku" powstanie także infrastruktura kempingowa, kajakowa oraz przestrzenie handlowo-usługowe.
Samorządy powinny się zainteresować
Czy szlak będzie przebiegał przez powiat otwocki czy piaseczyński? Jeszcze nie wiadomo, ale władze Wawra, Józefowa, Otwocka, gminy Karczew i gminy Sobienie Jeziory powinny już teraz wykazać zainteresowanie tym projektem, ponieważ inne samorządy są już zaawansowane w planowaniu. Niedawno tarnobrzeski magistrat przedstawił wizualizację planowanej trasy rowerowej na wałach wiślanych od Nagnajowa w kierunku Sandomierza (projekt Blue Valley zakłada jej połączenie z Jeziorem Tarnobrzeskim poprzez estakadę nad dwupasmową Wisłostradą).
Spotkanie w Warszawie
W poniedziałek, 7 sierpnia, odbyło się w Warszawie spotkanie prezesa Wód Polskich z marszałkami województw podkarpackiego, lubelskiego, świętokrzyskiego i mazowieckiego, dotyczące projektu „Blue Valley – Wiślanym Szlakiem".
– Spotkanie miało na celu wypracowanie wspólnego porozumienia w kwestii realizacji projektu Blue Valley w przyszłości. Dzięki współpracy między Wodami Polskimi a samorządami możliwe będzie szybsze i bardziej efektywne prowadzenie projektu, co z kolei przyspieszy modernizację wałów przeciwpowodziowych oraz budowę tras rowerowych. W efekcie wzrośnie zarówno ochrona przeciwpowodziowa mieszkańców, jak i potencjał turystyczny regionu – informuje Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie. – Stworzenie sieciowego produktu turystycznego bazującego na rzece Wiśle i jej dorzeczach przyczyni się do wzmocnienia zrównoważonej turystyki jako czynnika rozwoju gospodarczego oraz do promocji walorów środowiska naturalnego i dziedzictwa kulturowego poszczególnych regionów – tłumaczą Wody Polskie.
Projekt będzie dofinansowany z UE
Projekt „Blue Valley – Wiślanym Szlakiem", o przewidywanej wartości 165 mln euro, jest realizowany na obszarze czterech województw: podkarpackiego, lubelskiego, świętokrzyskiego i mazowieckiego (partnerami ma być około 70 samorządów). Nabory wniosków o dofinansowanie w ramach Funduszy Europejskich dla Polski Wschodniej rozpoczną się w przyszłym roku. Wstępny wkład własny samorządów uczestniczących w projekcie wynosi około 15%.
Obecnie projekt jest na etapie poszukiwania wykonawcy koncepcji tego „ponadregionalnego produktu turystycznego". Całość będzie realizowana w ramach programu Funduszy Europejskich dla Polski Wschodniej na lata 2021-2027.
Napisz komentarz
Komentarze