Od 25 lat wilki w Polsce objęte są ochroną gatunkową, ścisłą. Zgodnie z ustawą o ochronie przyrody oraz rozporządzeniem Ministra Środowiska zabronione jest ich zabijanie, okaleczanie, chwytanie, przetrzymywanie, niszczenie nor, zabieranie szczeniąt, a także przechowywanie i sprzedaż skór bez odpowiedniego zezwolenia.
Obecnie lasy w Polsce stanowią tylko 30% powierzchni. W ich pobliżu coraz częściej budowane są osiedla, powstaje zabudowa rekreacyjna i ścieżki biegowe. Wielu ludzi w lesie spaceruje czy zbiera grzyby, co jest bardzo popularne w naszych okolicach. Wilki mają coraz mniej miejsca dla siebie. Dlatego zbliżają się do strefy człowieka. A nie jest to ich wybór. Jakby na to nie patrzeć to człowiek doprowadził do takiej sytuacji.
Wilki unikają ludzi
Jak informuje na swojej stronie Fundacja Ewy Naworol, która od wielu lat opiekuje się zwierzętami, a ludziom pomaga zrozumieć jak współżyć z konkretnymi gatunkami, wilki bardzo się starają, żeby w obecnych czasach uniknąć spotkania z ludźmi.
Coraz częściej jednak zdarza się, że dzikie wilki, szukając pożywienia, zbliżają się do ludzkich osad. Zwykle odchodzą niezauważone i nie powodują problemów. Za ten stan rzeczy niestety jednak odpowiada człowiek, który nie rzadko, a nawet niechcący dokarmia wygłodniałe zwierzęta – czytamy na blogu fundacji.
Dlatego tak ważna jest wiedza co zrobić w przypadku takiego spotkania. Przede wszystkim trzeba zachować spokój.
– Ja nie widziałem jeszcze żadnego wilka. Ci, co tam mają działki w lesie, to mówili, że widzieli. Ale ja wiem, co robić, przecież nie pierwszy raz podchodzą bliżej – mówi mieszkaniec gminy Osieck.
Bądź czujny i zachowaj ostrożność
Mimo to należy pamiętać, że każde zwierzę może być dla nas niebezpieczne. Przede wszystkim nie dokarmiaj wilków, nigdy nie dotykaj szczeniaków i nie zabieraj ze sobą a przede wszystkim, jeśli go spotkasz, bezpiecznie się wycofaj.
Wilki są ważnym elementem ekosystemu leśnego. Są naturalnym drapieżnikiem, który reguluje liczebność dzikiej zwierzyny. Pamiętajmy o tym, aby pilnować naszych psów, niech nie wałęsają się one po lesie, ponieważ stanowią zagrożenie dla żyjących tam zwierząt i mogą paść ofiarą wilków.
O spotkaniu z wilkiem poinformuj odpowiednie służby np. lokalne nadleśnictwa, stowarzyszenia zajmujące się wilkami, lasy miejskie lub władze gminy, gdyż jest to także ważna informacja statystyczna.
Ogólnodostępną procedurę postępowania w sytuacjach konfliktowych człowiek-wilk zasady, których należy przestrzegać, aby uniknąć sytuacji, w której wilki oswajają się i zaczynają stwarzać problemy, znajdziesz na stronie internetowej Gminy Osieck.
Czytaj także:
Napisz komentarz
Komentarze