Zabytkowy ratusz w Otwocku to ceglany budynek, który znajduje się w dawnej willi wybudowanej w latach 80. XIX wieku (1880 rok) przy ul. Armii Krajowej. Początkowo willa była własnością inżyniera Stanisława Sierkowskiego, właściciela biura techniczno-handlowego. Składa się z trzech części: frontowej, jednopiętrowej z wieżą, parterowej z obszerną werandą oraz tylnej, parterowej z mieszkaniami na mansardzie. Willa z wieżą zegarową nawiązuje do polskiej architektury dworkowej. Nad wejściem do budynku znajduje się taras (balkon) wsparty na solidnych kolumnach toskańskich.
Ambitny projekt
W 1920 roku willa została zakupiona przez władze miejskie Otwocka, które przeznaczyły ją na siedzibę magistratu. Wówczas, na polecenie burmistrza M. Górzyckiego, budynek został przebudowany w okresie międzywojennym. Projekt przebudowy powierzono Adamowi Paprockiemu, który był autorem planu zagospodarowania miasta. Projekt zakładał znaczną rozbudowę i nadbudowę istniejącego budynku – ratusz miał być aż czterokrotnie większy od pierwotnego. Ostatecznie jednak miasto nie było w stanie zrealizować tak kosztownego i ambitnego projektu, dlatego ratusz został zaadaptowany tylko w pierwotnym, piętrowym trakcie frontowym oraz części łącznika dawnej willi.
Ratusz wpisany do rejestru zabytków
Podczas prac zmieniono również układ wewnętrzny budynku i ozdobiono go bogatą dekoracją sztukatorską, zwłaszcza salę posiedzeń rady miejskiej. Nie wiadomo, kto ostatecznie nadzorował nad wyglądem magistratu, ale prawdopodobnie poprawki wprowadziła ówczesna architektka miejska, Eugenia Jabłońska. Przebudowę ratusza zakończono w 1928 roku.
Obok ratusza znajduje się drugi budynek, który stanowi część kompleksu Urzędu Miejskiego w Otwocku. Ten budynek powstał w 1921 roku według projektu J. Mokrzyckiego i pierwotnie był przeznaczony na mieszkania dla pracowników magistratu oraz pokoje gościnne dla delegacji. Po 1935 roku w budynku mieściły się biura Wydziału Klimatycznego Otwocka. Przy głównym wejściu do ratusza znajdują się plakiety z herbami miast partnerskich: Saint-Amand-Montrond we Francji oraz Lennestadt w Niemczech. Ratusz otwocki został wpisany do rejestru zabytków pod numerem 936 w 1979 roku.
Urząd dosłownie się sypie
W ostatnich latach w budynku przeprowadzano jedynie niewielkie remonty m.in., wymieniono część okien, a także fragment stropu (większość stropów jest drewniana). Ten ważny obiekt, który jest wizytówką miasta, zaczął po prostu ulegać degradacji. Na budynku pojawiają się poważne uszkodzenia. Z budynku odpada m.in. tynk oraz elementy ozdobne na gzymsie i dachu. Taras z balustradą wraz z przylegającymi filarami, znajdujący się z przodu budynku, jest już mocno uszkodzony i zszarzały. Nie ma już możliwości wejścia do otwockiego ratusza od strony ulicy – część budynku jest otoczona taśmą z informacją, że przejście jest z drugiej strony.
Przetarg na dokumentację i rewitalizację
Pod koniec sierpnia urząd miasta ogłosił przetarg na przygotowanie dokumentacji projektowo-kosztorysowej dotyczącej rewitalizacji i kompleksowej modernizacji zabytkowego Ratusza Miejskiego w Otwocku (budynek A). Budynek ten jest podpiwniczony, dwukondygnacyjny, z nieużytkowym poddaszem. Na przetarg zgłosiły się cztery przedsiębiorstwa, które złożyły oferty o bardzo zróżnicowanych stawkach. Najniższą ofertę cenową zaproponowała firma z Warszawy (304 tys. zł), a najwyższą konsorcjum również z Warszawy (4,6 mln zł). Obecnie otwocki ratusz nie podjął jeszcze decyzji co do wyboru oferty.
Inwentaryzacja i remont pomieszczeń
W ramach planowanej rewitalizacji budynku zakres inwestycji obejmuje kompleksową odnowę zarówno wnętrza, jak i elewacji, a także ewentualną modernizację otoczenia oraz remont pomieszczeń. Budynek ma być dostosowany do osób z niepełnosprawnościami (przewiduje się wykonanie windy).
W ramach inwestycji wykonawca wykona m.in. wielobranżową inwentaryzację stanu istniejącego obiektu, w tym instalacji elektrycznej, wodno-kanalizacyjnej, centralnego ogrzewania, oraz opracowanie zestawienia pomieszczeń z dokładnym wykazem powierzchni, a także opisem wykończenia sufitów, ścian i posadzek.
Nowe pomieszczenia i meble
Wykonawca będzie również zobowiązany do przeprowadzenia badań konserwatorskich i architektonicznych budynku zgodnie z decyzją Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków z czerwca 2022 roku. Ponadto będzie on zobowiązany do uwzględnienia nowoczesnych rozwiązań technologicznych, oraz do przedstawienia szczegółowych rysunków warsztatowych oraz projektów aranżacji pomieszczeń. Urząd uwzględnia możliwość, że w ramach rewitalizacji budynku, wykonawca może również zaproponować nową organizację niektórych pomieszczeń, zmianę ich funkcjonalnego układu. Dla zapewnienia nowej funkcjonalności wykonawca m.in. wydzieli pomieszczenia kuchenno-socjalne przy gabinecie i sekretariacie prezydenta Otwocka wraz z jego kompleksowym wyposażeniem w meble i sprzęt AGD. Na każdej z trzech kondygnacji ma być łazienka. W ramach zadania powstanie także pomieszczenia służące m.in. do przechowywania środków czystości, sprzętu serwisu sprzątającego.
Zadaniem wykonawcy będzie także m.in.:
- Renowacja elewacji, w tym wymiana lub renowacja stolarki drzwiowej i okiennej.
- Renowacja lub przebudowa schodów prowadzących do wejść budynku.
- Naprawa i uszczelnienie tarasu nad wejściem głównym.
- Renowacja balkonów i ich barier na wieży zegarowej.
- Renowacja zegara na wieży.
- Renowacja elementów dekoracyjnych elewacji, z dokładnym opisem metodologii napraw.
- Wykonanie izolacji, jeśli będzie to konieczne.
- Osuszenie ścian fundamentowych, jeśli będzie to konieczne.
- Wymiana więźby dachowej na nową, jeśli będzie to konieczne.
- Wymiana pokrycia dachowego, wraz z wykonaniem obróbki blacharskiej, jeśli będzie to konieczne.
- Wymiana stropów drewnianych na nowe, jeśli wynika to z przeprowadzonych badań i oceny stanu technicznego.
- Niezbędne zamurowania ścian wewnętrznych oraz demontaż i wyburzenia ścian, a także wykonanie nowych otworów.
- Wyposażenie wszystkich drzwi w odbojniki i zamki, włączając w to ewentualne zamknięcia samozamykające, jeśli będą one wymagane.
- Renowacja parkietu i podłóg.
- Renowacja schodów na klatce schodowej.
- Wykonanie systemu klimatyzacji i wentylacji.
- Wykonanie instalacji antywłamaniowej.
- Dostawę i montaż wyposażenia pomieszczeń m.in. w stałą zabudowę meblową, w pomieszczeniu socjalnym w zlew, zmywarkę, lodówkę, kuchenkę mikrofalową, a w łazienkach w umywalki, muszle wc na stelażu, lustra, oświetlenie, niezbędny osprzęt dla osób z ograniczoną mobilnością.
Napisz komentarz
Komentarze