Oto kilka miejsc w naszych okolicach, które warto odwiedzić – zarówno na spacer, rowerową przejażdżkę, jak i z aparatem w ręku.
Mały Biskupin – leśna perełka Otwocka
W otwockim lesie na wysokosci ul. Karczewskiej, kryje się niezwykła atrakcja znana jako Mały Biskupin. To ręcznie zbudowana, piętrowa konstrukcja z drewna, przypominająca pradawną osadę. Choć nie jest to stanowisko archeologiczne, miejsce to zyskało swoją nazwę dzięki podobieństwu do słynnego Biskupina. Otwocki Mały Biskupin oferuje wiele zakamarków do odkrycia: kręte kładki, schody, tarasy oraz uroczy ogród z kwiatami i tujami. Niedawno dobudowano bramę z wieżą widokową, a całość dopełnia fragment statku z dziobem przypominającym ten z Titanica. To idealne miejsce na rodzinny spacer czy chwilę relaksu w otoczeniu natury. Warto pamiętać, że jest to nieformalna konstrukcja, więc odwiedzający powinni zachować ostrożność i szanować to miejsce.
Jak dojechać? Z centrum Otwocka najlepiej udać się ulicą Karczewską w kierunku Otwockiego Klubu Sportowego (OKS). W pobliżu znajduje się ścieżka prowadząca do Małego Biskupina. Dojście z dworca PKP Otwock zajmuje około 30 minut spacerem.
.jpg)
Torfy – leśne jezioro z klimatem, który wciąga
Ukryte wśród drzew między Otwockiem a Karczewem, Torfy to jedno z najbardziej malowniczych miejsc w powiecie otwockim. Choć znajduje się nieco na uboczu, jest wystarczająco blisko, by wybrać się tam choćby zaraz po śniadaniu wielkanocnym. To idealne miejsce na spacer, rowerową przejażdżkę albo po prostu chwilę oddechu w otoczeniu natury.
Jak dojechać? Najwygodniej z centrum Otwocka – ulicą Andriollego prosto w stronę lasu. Na wysokości Bazy Torfy należy skręcić w leśną drogę i iść ścieżką aż do drewnianej kładki.

Żółwi Staw
Ten staw to małe, ale urocze miejsce położone w Regucie w gminie Celestynów. To doskonały punkt na krótki spacer, piknik czy odpoczynek wśród natury. Przy stawie znajduje się krótka ścieżka spacerowa z drewnianymi mostkami oraz wiatka z miejscem na ognisko, idealna na piknik. Obok ławeczek można zobaczyć 5 rzeźbionych żółwi.
Jak dojechać? Można tu dojechać rowerem lub samochodem – wystarczy jechać drogą krajową nr 50, skręcić w Regut, a następnie skierować się na parking przy ul. Turystycznej.
.jpg)
Bagno z wieżą widokową
Bagno Całowanie to jedno z największych torfowisk w województwie mazowieckim, z dominującymi torfami mechowiskowymi. Prowadzi przez nie ścieżka na drewnianych pomostach, a przy parkingu znajduje się 8-metrowa wieża widokowa, z której można podziwiać panoramę bagna i obserwować ptaki. Jeśli wybierasz się na spacer w to miejsce, warto zabrać lornetkę.
Jak dojechać? Dojazd od miejscowości Podbiel lub Całowanie. Najlepiej wybrać drogę przez Podbiel (skręt przy OSP), ponieważ droga przez Całowanie jest mniej komfortowa.
Kładka przez Goździkowe Bagno
To malownicze torfowisko położone w Mazowieckim Parku Krajobrazowym, niedaleko Celestynowa (około 30 km na południe od Warszawy). Dostępna jest tam edukacyjna ścieżka przyrodnicza, prowadząca przez drewnianą kładkę przez bagno, z tablicami informacyjnymi oraz elementami edukacyjnymi, takimi jak kłoda bartna czy paśnik. W pobliżu znajduje się także ścieżka zdrowia z urządzeniami do ćwiczeń fizycznych.
Jak dojechać? Z Celestynowa należy jechać ulicą Prostą (w pobliżu schroniska dla zwierząt) i po kilku kilometrach skręcić w leśną drogę prowadzącą na parkingi – znajdują się na wysokości Centrum Edukacji Leśnej. Przy drodze (ul. Prosta) widoczny jest drewniany napis, więc nie da się go przeoczyć.

Leśne „straszne” bagno
Po przeciwnej stronie ulicy Prostej (na wysokości Goździkowego Bagna), znajduje się inna leśna atrakcja, która robi jeszcze większe wrażenie – rezerwat przyrody Bagno Bocianowskie. Aby dotrzeć do jego serca, należy przejść leśnym duktem, który prowadzi w głąb tego malowniczego zakątka przyrody, aż do tzw. Gołego Bagna. To miejsce zachwyca swoją dziką urodą, gdzie wystające z wody kikuty starych drzew tworzą niepowtarzalny, niemal mistyczny krajobraz. Można tu spotkać wiele zwierząt m.in. bobry, które zbudowały tu swoje siedlisko.
Na terenie rezerwatu wyznaczone są szlaki piesze, które umożliwiają zwiedzanie tego unikalnego obszaru. Warto jednak pamiętać, że niektóre części rezerwatu mogą być niedostępne dla turystów ze względu na ochronę przyrody.
Wyspy Świderskie – dzika perła nad Wisłą
Jeśli marzy ci się ucieczka od zgiełku miasta i chwila wytchnienia wśród dzikiej przyrody, to będzie idealny kierunek – ujście rzeki Świder do Wisły. Wyspy Świderskie (Wyspy Zawadowskie) to niezwykły rezerwat przyrody na pograniczu Józefowa i Warszawy. Ten wyjątkowy teren objęty ochroną zachwyca dzikim, niemal nienaruszonym krajobrazem, gdzie można spotkać rzadkie ptaki wodne, podziwiać nadrzeczne łęgi i piaszczyste wyspy, które zmieniają swój kształt w zależności od poziomu wody.
Jak dojechać? Najłatwiej dostać się tu z Józefowa – w okolice ulicy Nadwiślańskiej lub Wału Wiślanego. Można też przyjechać rowerem z Otwocka, korzystając z lokalnych leśnych tras. Sam rezerwat nie jest zagospodarowany turystycznie – nie ma tu infrastruktury, ale właśnie to czyni go tak wyjątkowym. Warto jednak pamiętać, że to obszar chroniony – obowiązuje tu zakaz biwakowania i poruszania się poza wyznaczonymi ścieżkami. Trzeba uważać, bo łatwo się tam zgubić.

Pałac z alejkami
Pałac w Otwocku Wielkim to barokowa rezydencja z końca XVII wieku, wzniesiona przez Kazimierza Ludwika Bielińskiego i jego żonę Ludwikę Marię Morsztynównę jako letnia siedziba na wyspie jeziora Rokola. Otacza ją urokliwy park, który harmonijnie łączy cechy ogrodu francuskiego i angielskiego – z alejkami spacerowymi, mostkami i romantycznymi widokami na wodę. To idealne miejsce na spokojny spacer, zwiedzanie wnętrz pałacu (jeśli są otwarte) oraz filiżankę kawy z widokiem na jezioro Rokola, które otacza pałac.
Jak dojechać? Najwygodniej dotrzeć samochodem z Otwocka lub Karczewa – podróż zajmuje ok. 15 minut. Przy pałacu znajduje się parking dla odwiedzających.
.jpeg)
Leniwy dzień nad rzeką Świder
Jeśli po świątecznym śniadaniu szukasz spokojnego miejsca na relaksujący spacer, warto wybrać się na Plażę Miejską w Otwocku, który znajduje się przy moście dawnej kolejki wąskotorowej. To miejsce, gdzie można odpocząć wśród natury, pospacerować nad rzeką Świder. Natomiast po drugiej stronie rzeki znajduje się park edukacyjny w Józefowie, który także zaprasza do spędzenia czasu na świeżym powietrzu. W parku znajdują się hamaki, ławki, miejsce na grilla oraz skatepark. To idealne miejsca, by odpocząć po świątecznych przygotowaniach.
Jak dojechać? Od Otwocka – ul Turystyczną, a od Józefowa – ul. Jarosławską.
Rowerowa Wielkanoc wokół Otwocka
Jeśli lubicie rowerowe przygody, okolice Otwocka oferują wiele malowniczych szlaków, które pozwolą cieszyć się wiosennym słońcem. Można wybrać się na rowerową wycieczkę po Mazowieckim Parku Krajobrazowym, nad jezioro Rokola, w okolice zamku w Czersku, czy na plaże w Górze Kalwarii.
Czytaj także:
Napisz komentarz
Komentarze