Reklama

Archeolodzy wydobyli kolejne fragmenty synagogi Goldbergów

Odkrycie fragmentów synagogi Goldbergów to ważne przypomnienie o historii przedwojennego Otwocka i jego żydowskiej społeczności.
Archeolodzy wydobyli kolejne fragmenty synagogi Goldbergów

Autor: WUOZ w Warszawie

Jesienią ubiegłego roku, podczas budowy ścieżki pieszo-rowerowej na ul. Warszawskiej w Otwocku, przypadkowo odkryto fragmenty przedwojennej synagogi Goldbergów, która została wzniesiona w 1928 roku. Była ona miejscem ważnych wydarzeń religijnych i narodowych, jednak podczas II wojny światowej została zniszczona. Choć historycy znali lokalizację świątyni, nikt nie spodziewał się, że jej ocalałe fragmenty przetrwały pod ziemią przez ponad 80 lat. 

Jesienią 2024 roku podczas prac archeologicznych odkopano fragmenty synagogi, na których można było dostrzec resztki malowideł w różnych kolorach. Zabezpieczono m.in. fragmenty kolumn, które prawdopodobnie były częścią portyku, przez który wchodziło się do świątyni. Eksponaty trafiły do Muzeum Ziemi Otwockiej. Prace zostały kontynuowane w tym roku. – W czwartek, 10 kwietnia, z ziemi wydobyto kolejne fragmenty kolumn pochodzących z synagogi Goldbergów, które odkryto podczas badań archeologicznych prowadzonych w ubiegłym roku. Wydobyte kolumny, na których zachowały się fragmenty polichromii, zostaną teraz szczegółowo zbadane i poddane konserwacji – poinformował Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków.

Synagoga ważna część przedwojennego miasta

Synagoga Goldbergów była jednym z najważniejszych budynków sakralnych w przedwojennym Otwocku. Została wzniesiona w 1927 roku przez Szlomę i Chaima Goldbergów, którzy finansowali jej budowę, a także wsparli rozwój życia religijnego i społecznego w tej społeczności. Budowla wyróżniała się na tle innych synagog architekturą inspirowaną późnym renesansem oraz bogatym wystrojem, który obejmował witraże, polichromie i dekoracje na ścianach. Wewnątrz synagogi znajdowała się przestronna sala modlitewna z miejscem dla 650 wiernych, a także galeria dla kobiet i zrekonstruowane w 1945 roku elementy ołtarza. Budynek stanowił centrum życia duchowego dla miejscowych Żydów, którzy stanowili ważną część społeczności Otwocka.

Zniszczenie i zapomnienie

Po wybuchu II wojny światowej, w październiku 1939 roku, synagoga została zniszczona przez niemieckich okupantów. Podpalili oni świątynię, a pożar, który wybuchł, nie został ugaszony, mimo starań strażaków. W 1940 roku wypalony budynek rozebrano, a w jego miejscu nie podjęto prób odbudowy. Po wojnie pozostałości synagogi zostały zapomniane, a teren, na którym stała, w późniejszych latach wykorzystywany był do innych celów.

Fot. WUOZ w Warszawie
Fot. WUOZ w Warszawie
Synagoga znajdowała się na ul. Warszawskiej na wysokości urzędu miasta. Fot. Agnieszka Jaskulska
Synagoge odkryto podczas budowy ścieżki rowerowej. Fot. Agnieszka Jaskulska 

Czytaj także:

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Przegląd Regionalny. MIKAWAS Sp. z o.o. z siedzibą w Piasecznie przy ul. Jana Pawła II 29A, jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Link do Polityki prywatności: LINK

Komentarze