Mikołaj Kopernik, astronom, matematyk, lekarz, prawnik, ekonomista, znany jako ojciec heliocentrycznej teorii, która zmieniła nasze rozumienie wszechświata, jest bez wątpienia jednym z najwybitniejszych Polaków w historii. Mikołaj Kopernik przedstawił założenia heliocentrycznej budowy Układu Słonecznego, które zburzyły ówczesny obraz świata. Jego odkrycie spowodowało rewolucję naukową, zwaną przewrotem kopernikańskim: „Wstrzymał Słońce, ruszył Ziemię”.
W dniu urodzin wybitnego uczonego obchodzimy także Dzień Nauki Polskiej. Mikołaj Kopernik jest także jednym z patronów 2023 roku. W różnych miejscach Polski odbywają się obchody, w tym również w Otwocku.
W parku miejskim odwiedzający mogą cieszyć się mobilną, modułową wystawą poświęconą życiu i dorobkowi Mikołaja Kopernika. Projekt został przygotowany we współpracy z Archiwum Państwowym w Warszawie, oddziałem w Otwocku, gwarantując tym samym jakość i wartość merytoryczną prezentowanych treści. To doskonała okazja, aby zgłębić historię jednego z najważniejszych myślicieli w dziejach ludzkości.
Pracownicy Archiwum Państwowego z Otwocka nie zapomnieli również o najmłodszych uczestnikach obchodów. – W piątek, 21 lipca w godz. 9-13 dla dzieci przygotowano wykład, warsztaty i animacje związane tematycznie z Kopernikiem i astronomią – informuje otwocki ratusz. Dzięki temu dzieci i młodzież mogą w przystępny sposób poznać historię astronoma i fascynujący świat kosmosu. Wystawa w parku jest otwarta dla wszystkich i bezpłatna. – Mobilną wystawę można oglądać do czwartku, 3 sierpnia – dodaje urząd i zaprasza mieszkańców do parku.
Natomiast w czwartek,10 sierpnia o godz. 9 zaplanowano spływ kajakowy. Trasa prowadzi z Otwocka do historycznego miasta Torunia, które miało szczególne znaczenie w życiu Kopernika. Na potrzeby tego wydarzenia przygotowano specjalną tratwę o nazwie „Kopernik", która weźmie udział w spływie. Uczestnicy spływu staną przed nie lada wyzwaniem, ponieważ mają do pokonania aż 264 km w ciągu sześciu dni. Popłyną Wisłą z Otwocka do Torunia prosto na Festiwal Wisły. Wydarzenie jest współorganizowane z Urzędem Miasta Wąbrzeźno, podczas którego przedstawiciele samorządów terytorialnych wzdłuż Świdra i Wisły, podpiszą wspólną deklarację dotyczącą ochrony polskich wód. Na razie urzędy nie informują, z którego miejsca spływ wypłynie ani czy trzeba wcześniej się zapisać.
Napisz komentarz
Komentarze