W ostatnich tygodniach na wielu otwockich ulicach i skrzyżowaniach pojawiły się kamery, co wywołało mieszane reakcje wśród mieszkańców. Z jednej strony, innowacyjne rozwiązania w obszarze bezpieczeństwa cieszą się zainteresowaniem, ale z drugiej strony, wiele osób obawia się, że monitoring będzie naruszał ich prywatność. Nasi Czytelnicy, którzy w tej sprawie skontaktowali się z redakcją, pytają: – Na drodze kamery są skierowane w obydwie strony. Kto nas śledzi? – dociekają mieszkańcy. O to zapytaliśmy Urząd Miasta Otwock i Komendę Powiatową Policji w Otwocku.
– W komendzie znajduje się i funkcjonuje system monitoringu miejskiego, który jest w dyspozycji służby dyżurnej jednostki – wyjaśnia sierż. szt. Patryk Domarecki, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Otwocku. Obok siedziby komendy wybudowano już nowe duże skrzydło, które połączono łącznikiem ze starym obiektem. Inwestycja za ponad 40 mln zł ma zakończyć się do 2026 roku. W nowym skrzydle zaplanowano nowoczesny system monitoringu miejskiego. – Planowana jest centralna baza monitoringu Systemu Inteligentnej Analizy Ruchu Drogowego. Projekt jest w trakcie realizacji – zapewnia sierż. szt. Patryk Domarecki.
Otwock – smart city (inteligentne miasto)?
Wiele wskazuje na to, że tak. Miasto wkracza w erę inteligentnego monitoringu drogowego. –Otwock jako jedno z pierwszych miast w Polsce będzie obsługiwać wspólnie z policją System Inteligentnej Analizy Ruchu Drogowego. W ramach realizacji tego systemu już zamontowano 47 nowoczesnych kamer w dwudziestu punktach na terenie Otwocka, w tym na drogach wlotowych do miasta i głównych skrzyżowaniach – podkreśla biuro prasowe otwockiego ratusza. – Montaż kamer został już zakończony. Baza tego systemu znajduje się na terenie Komendy Powiatowej Policji w Otwocku, a dostęp do niej ma wyłącznie policja – wyjaśnia biuro prasowe.
Po co w mieście inteligentne kamery?
– Dzięki nowoczesnemu systemowi monitorującemu ulice, będzie można wychwycić w ruchu miejskim te pojazdy, które np. zostały skradzione lub poruszają się ze skradzionymi tablicami rejestracyjnymi – wyjaśnia otwocki ratusz. – System zapewnia także ogromne możliwości analityczne, umożliwiając w błyskawicznym czasie ustalenie trasy przejazdu poszukiwanych pojazdów oraz identyfikację ich kierowców. Zebrane dane będą automatycznie porównywane z bazami danych policji. W przypadku wykrycia kradzionego auta lub pojazdu z aktywnym zagłuszaniem GPS, system automatycznie wykona serię zdjęć i natychmiast poinformuje o tym oficera dyżurnego, który z kolei powiadomi okoliczne patrole policyjne – tłumaczy biuro prasowe. I zapewnia: – Dodatkowo, system będzie mógł być wykorzystany w sytuacjach takich jak uruchomienie procedury „Child Alert" w przypadku uprowadzenia dziecka, dając możliwość sprawdzenia, czy samochód sprawcy poruszał się po terenie objętym systemem.
– Realizacja pierwszego tego rodzaju systemu rozpoznawania automatycznego tablic rejestracyjnych monitoringu ma olbrzymie możliwości rozbudowy, co istotnie wpłynie na poprawę bezpieczeństwa mieszkańców Otwocka. Ważne jest także to, że system pozwala również wyeliminować z miejskich dróg ruch samochodów ciężarowych (tirów) i pojazdów o przekroczonym tonażu. Takie sytuacje zdarzają się bardzo często, zwłaszcza na ul. Narutowicza i ul. Majowej – zaznacza Jarosław Margielski, prezydent Otwocka.
Czy już działają?
Nowoczesne kamery będą automatycznie monitorować ruch pojazdów i rozpoznawać ich numery rejestracyjne. – Ten innowacyjny system monitoringu jest w stanie wykrywać zagłuszarki GSM oraz posiada szeroką gamę możliwości rozbudowy. Co najważniejsze, będzie on połączony w czasie rzeczywistym z centralną bazą policji – zapewnia otwocki ratusz. – Planowane uruchomienie systemu przewidziane jest na przełomie sierpnia i września tego roku – podkreśla.
Koszt realizacji tego innowacyjnego systemu wynosi ponad 2,5 mln zł. Na to zadanie miasto pozyskało zewnętrzne dofinansowanie – inwestycja w całości jest finansowana z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych.
Smart city, czyli inteligentne miasto, to koncepcja urbanistyczna, która zakłada rozwój obszarów miejskich w oparciu o technologie informatyczne i komunikacyjne. Dzięki wprowadzaniu nowoczesnych rozwiązań cyfrowych przestrzeń miejska powinna stać się przyjazna dla mieszkańców, przedsiębiorców, turystów i władz.
Napisz komentarz
Komentarze